W dniach 5-6 października br. uczniowie sekcji fortepianu II stopnia wraz z nauczycielami i opiekunami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Najważniejszym celem wyjazdu było uczestnictwo w koncercie genialnego pianisty młodego pokolenia Seong-Jin Cho, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w roku 2015.

Pianista wywołał tak wiele ekscytacji nie tylko swoją osobą — repertuar, który miał wykonać sprawił, że tym bardziej chcieliśmy pojechać na koncert — Koreańczyk miał wystąpić z Koncertem c-moll Siergieja Rachmaninova. Okazja, by zobaczyć, a w szczególności usłyszeć tak niesamowitego pianistę z wyjątkowym programem mogła drugi raz się nie powtórzyć.

W pierwszej części koncertu zabrzmiało Fanfare for Los Angeles Philharmonic Witolda Lutosławskiego. Wysłuchaliśmy także prapremierowego wykonania utworu Blessing gentle breeze na chór mieszany i orkiestrę, który został napisany specjalnie na tę okazję przez Eugeniusza Knapika. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu wykonanych utworów. Solista grał wspaniale, z wielkim kunsztem i pasją. Byliśmy też pod wrażeniem towarzyszącej mu orkiestry. Koncert był tylko jedną z atrakcji wycieczki, choć niezaprzeczalnie najważniejszą i najbardziej wyczekiwaną.

Drugiego dnia po śniadaniu i krótkim spacerze po Krakowskim Przedmieściu mieliśmy okazję odwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Przez blisko 4 godziny mogliśmy "testować" zjawiska fizyczne, w tym te związane z powstawaniem dźwięków i ich rezonowaniem. Z pewnością każdy dowiedział się czegoś zupełnie nowego lub zobaczył na własne oczy, jakie odzwierciedlenie mają lekcje fizyki w rzeczywistym świecie. Były to dwa bardzo interesujące, produktywne dni, pełne dobrych wrażeń i doświadczeń. Mamy nadzieję na więcej równie udanych wyjazdów, które tak jak ten zapadną nam w pamięć.

Kinga Horochowik
Julia Słociak

Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Muzycznemu „Symfonia” oraz Radzie Rodziców działającym przy naszej szkole za wsparcie finansowe, które było bardzo pomocne przy organizacji wycieczki.

Zachęcam również do zapoznania się z oficjalną fotorelacją z koncertu na Facebooku Filharmonii Narodowej pod adresem: https://www.facebook.com/121317201277257/posts/1922582614484031/

Łukasz Magdziak

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w GALERII.