8 grudnia br. zakończył się 25. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu.

Program, tej szczególnej dla polskiej i światowej akordeonistyki, imprezy, która odbyła się w dniach 5-8 grudnia, podobnie jak w poprzednich latach był bardzo interesujący i w pełni spełnił oczekiwania publiczności.

W Koncercie Inauguracyjnym wystąpił Warsaw Tango Group, formacja która w swej twórczości daje upust fascynacji tangiem połączonej z otwartością na nowe gatunki muzyczne. W skład zespołu wchodzą znakomici polscy muzycy z grającym tym razem na bandoneonie, Klaudiuszem Baranem na czele, a w Przemyślu muzykom towarzyszyła znakomita polska aktorka i wokalistka Katarzyna Dąbrowska.

Podczas drugiego koncertu, zaplanowanego na mikołajkowy wieczór, wystąpił tętniący bałkańskim temperamentem duet z Czarnogóry: Miran Begić – skrzypce i Predrag Janković – akordeon. Na program koncertu złożyły się utwory klasyczne w autorskich opracowaniach muzyków, a także charakterystyczne dla regionu bałkańskiego kompozycje.

Trzeci festiwalowy wieczór upłynął pod znakiem europejskiego folku. W naszym mieście wystąpił Etnos Ensemble, zespół który w swej twórczości czerpie z tradycji europejskiej wplatając w nią elementy jazzu.

Program Festiwalu uzupełnił tradycyjnie Konkurs akordeonowy w 5 kategoriach wiekowych i 3 kategoriach muzyki kameralnej. Ponad 100 uczestników konkursu oceniało Jury, w którym zasiadali najwybitniejsi przedstawiciele nie tylko polskiej ale także światowej akordeonistyki, a przewodniczył im prof. Joachim Pichura z Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkami Jury byli ponadto: prof. Klaudiusz Baran i dr Grzegorz Palus z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dr Eneasz Kubit w Akademii Muzycznej w Łodzi, a także goście z zagranicy: prof. Ricardas Sviackevicius i Raimondas Sviackevicius z Litwy, prof. Volodymyr Runchak z Ukrainy, prof. Giorgio Dellarole i Giuseppe Scigliano z Włoch oraz prof. Predrag Janković z Czarnogóry.

W części konkursowej, tego bardzo prestiżowego konkursu bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły.

W kategorii IV, (do lat 18) zwyciężył, Krzysztof Polnik uczący się pod kierunkiem mgr Dariusza Baszaka, a wyróżnienie otrzymał Kacper Batycki z klasy mgr Sławomira Wilka.

Obok solistów także bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi kameraliści. I tak w kategorii do lat 18 zwyciężył kwartet Feraverto w składzie: Aleksandra Baszak – wiolonczela, Kinga Horochowik – fortepian, Dobrosław Jaboński - gitara i Krzysztof Polnik – akordeon. Zespół reprezentujący naszą szkołę do występu został przygotowany przez mgr Dariusza Baszaka. W tej samej kategorii III miejsce zajął inny zespół z naszej szkoły, a mianowicie Duo Sacco w składzie: Martyna Glesman – saksofon i Kacper Batycki– akordeon przygotowany przez mgr Sławomira Wilka i mgr Jacka Szotta.

W Koncercie Finałowym, który był podsumowaniem czterodniowych zmagań konkursowych i dopełnieniem festiwalowego programu, wystąpili Laureaci części konkursowej, a całości dopełnił występ znakomitych akordeonistów: Grzegorza Palusa oraz Aleny Budzinakovej-Palus z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Przemysława Zycha. Na program koncertu złożyło się między innym prawykonanie pierwszego w historii polskiej akordeonistyki koncertu na duet akordeonowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej autorstwa Anny Sowy.

Jubileuszowa edycja przemyskiego Festiwalu przeszła więc do historii, a na kolejną pozostaje czekać najbliższe 2 lata.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy przyczynili się swoją pracą i zaangażowaniem w organizację Festiwalu, a którego poziom organizacyjny, zgodnie przez wszystkich uczestników i gości, został oceniony bardzo wysoko.

 

Dariusz Baszak
Dyrektor ZPSM