28 września 2019 roku uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią p. Dorotą Pansewicz wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Rajdzie im. Mieczysława Orłowicza. Rajd ten odbywał się w ramach obchodów 40. Światowego Dnia Turystyki oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a zorganizowany został przez PTTK Przemyśl. W rajdzie mogły wziąć udział zorganizowane grupy szkolne oraz osoby indywidualne, decydując się na jedną z proponowanych przez organizatora tras.

Nasi uczniowie, wraz z innymi uczestnikami rajdu, wędrowali trasą wiodącą Szlakiem 11 Karpackiej Dywizji Piechoty, a całą grupę prowadził przewodnik turystyczny, p. Wiesław Wróbel. Z Przemyśla uczestnicy wyjechali autokarem do Krzywczy, gdzie rozpoczęła się piesza wędrówka.

Pierwszym punktem programu był cmentarz w Krzywczy, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 23 polskich żołnierzy poległych w czasie walk z Niemcami o Krzywczę 13 września 1939 roku. Tu zapalone zostały znicze, a następnie wszyscy uczcili minutą ciszy pamięć poległych. Następnie ruszyli w kierunku Krzywieckiej Góry, na której znajduje się ogromny metalowy krzyż poświęcony właśnie tym pochowanym na cmentarzu żołnierzom. Przewodnik, który prowadził grupę, przybliżył zebranym związaną z tym miejscem historię. Po wysłuchaniu tej opowieści wszyscy ruszyli dalej, a droga wiodła polnymi drogami i leśnymi ścieżkami.

Kolejnym punktem na trasie był Reczpol, a konkretnie Rezerwat Przyrody "Brzoza Czarna". Jest to o tyle ciekawe miejsce, że brzoza czarna to gatunek drzewiasty rzadko występujący w południowej Polsce, więc warto było te drzewa zobaczyć. Po krótkim przystanku w tym rezerwacie uczestnicy rajdu poszli dalej, znów idąc lasem bądź polnymi drogami. Tak dotarli do Rezerwatu Przyrody "Dolina Hołubli". Tu piesza wędrówka skończyła się, choć nie był to jeszcze koniec atrakcji. Po powrocie autokarem do Przemyśla, na Rynku Starego Miasta na uczestników rajdu czekał poczęstunek. Gorąca herbata i pachnący bigos bardzo smakowały naszym uczniom po spędzeniu kilku godzin na świeżym powietrzu i przejściu dwunastu kilometrów. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali ponadto pamiątkowe magnesy.

Według piątoklasistów rajd był bardzo udany i wszyscy byli zadowoleni z takiego sposobu spędzenia soboty. Piękna pogoda, oglądane po drodze malownicze widoki, a przede wszystkim wspólna wędrówka sprzyjały integracji klasy. Ponadto uczniowie mogli trochę wzbogacić wiedzę historyczną na temat II wojny światowej i odwiedzonych miejsc.

Dorota Pansewicz

Zdjęcia z wycieczki zamieszczone zostały w zakładce GALERIA.